Anasayfa
M İ L A S v.
Kütüphane Otomasyon Sistemi
M İ L A S v. Tanıtım Özellikler Haberler Destek Referanslarımız İletişim

Destek
MiLAS yaşayan bir yazılım sistemidir. Yazılım ile ilgili geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni sürümler kullanıcılarımızdaki sunucu bilgisayarlar tarafından ana MiLAS sunucusundan otomatik olarak alınarak tüm sistemlerin güncel tutulması sağlanmaktadır.

Bu bölümde ana yazılım dışında kalan özel amaçlı ek destek yazılımları ve sistemler ile ilgili kullanım kılavuzu benzeri bilgilere ulaşabilirsiniz.

Milas Kullanım Kılavuzu
MiLAS Kullanım Kılavuzu'nu bu bölümden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yazılım ile ilgili geliştirme çalışmalarına paralel olarak kullanım kılavuzu da sürekli olarak güncellenmektedir. MS Word dokümanı olarak hazırlanmış olan kılavuzu aşağıda verilen bağlantıya tıklayıp "Farklı Kaydet" (Save as) seçeneği ile bilgisayarınızda istediğiniz bir bölüme kaydedebilirsiniz.

Basım Yazılımı
MiLAS Sistemi platform-bağımsız bir yönetim sistemidir. Internet ulaşımı olan her türlü bilgisayar sistemi ile kullanılabilir. Ancak sistemden basılı çıktı alınması gerektiğinde internet tarayıcı yazılım ile yapılandırılmış çıktı alınamadığı için kullanılan bilgisayar sistemine uygun bir yazılım hazırlanması gerekmektedir. MiLAS ile ilgili her türlü basılı çıktı almanızı sağlayan basım yazılımı PC uyumlu bilgisayarlarda kullanılmak üzere hazırlanmış ve bu siteye konulmuştur. Basılı çıktı alınacak olan bilgisayar sisteminde aşağıda verilen bağlantıya tıklayarak basım yazılımını bilgisayara indirip bir kez kurmanız gerekmektedir.

1. Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak basim.zip dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.
2. basim.zip dosyasının üzerine çift tıklayarak "extract" işlemini seçiniz ve bilgisayarınızdaki bir bölgeye ilgili exe dosyasını açınız (örneğin C:\BASIM)
3. Açılan exe dosyasına çift tıklayınız (MilasBasim-4.0xxx.exe). Bu işlem basım programını bilgisayarınıza kuracaktır. Ekranda verilen bilgileri kontrol ederek işlemi tamamlayınız.
4. İşlemler tamamlandığında bilgisayarınızın masaüstünde MiLAS Basım programını başlatmak için gerekli kısayol çıkacaktır. Bu kısayola tıklayarak basım işlemini başlatabilirsiniz.

Taşınır Mal Yönetmeliği
Kamu Kurumları için geçerli olan "Taşınır Mal Yönetmeliği" 18 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin detay uygulama özellikleri ile ilgili olarak ilgili bakanlık nezdinde bir çok kamu kurumu başvuruda bulunarak bazı bölümlerinin değiştirilmesi taleplerini iletmişlerdir. Maliye Bakanlığı'nın bu ve benzeri değişiklik önerilerini ne şekilde değerlendireceği henüz bilinmemektedir. Firmamız bu yönetmeliğin uygulanmaya başlanacağı Haziran 2007 tarihinde kullanıcılarımızın gerekli Kütüphane Defteri bölümünü alabilmelerini sağlamak üzere geçici bir program hazırlayarak siteye koymuştur. Yönetmelik ile ilgili uygulama detayları kesinlik kazandığında bu yazılım ile yapılan işlemler ana MiLAS yazılımı içerisine alınacaktır.

1. Yukarıdaki bağlantıya tıklayarak tmys.zip dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.
2. tmys.zip dosyasının üzerine çift tıklayarak "extract" işlemini seçiniz ve bilgisayarınızdaki bir bölgeye ilgili dosyaları açınız (örneğin C:\TMYS)
3. Açılan zip dosyasının içinde bulunan TMI Kullanım Kılavuzundaki yönergeleri takip ederek programı kullanabilirsiniz.